Китайський чат бот Microsoft - можливо, наймасштабніший тест Тьюринга в історії

Компанія Microsoft проводить в Китаї «наймасштабніший тест Тьюринга в історії». Про це заявив у своїй статті для журналу Nautilus дослідник китайського підрозділу пошуковика Bing Йонгдонг Ванг. Йдеться про створений ним чатбот Xiaoice («Сяоайс»), який запрограмований на поведінку і спілкування в стилі 17-річної дівчини. Xiaoice запущений в травні минулого року і завоював популярність в чайнеті, перш за все, на соціальних сервісах WeChat і Weibo.

Китайський чат бот Microsoft - можливо, наймасштабніший тест Тьюринга в історії


Тест Тьюринга дозволяє відрізнити людину від машини в ході діалогу. Придумав його вчений Алан Тьюринг на початку 1950-х років і заявляв, що до початку XXI століття в 30% випадків комп'ютера вдасться переконати людину в тому, що він говорить не з роботом.

За перші три дні в WeChat Xiaoice отримала понад 1,5 млн запрошень в чати. За словами Ванга, багатьом користувачам знадобилося до 10 хвилин, щоб зрозуміти, що з ними говорить не жива людина. На середину червня 2015 року Xiaoice стала шостою за популярністю знаменитістю в іншій популярній китайської соцмережі - Weibo. Один з її записів викликав обговорення з 663 000 повідомлень. Зараз у неї понад 10 млрд діалогів з людьми. Ось фрагмент 23-хвилинного діалогу з Xiaoice, яким поділився в соцмережі один з її співрозмовників (вгадайте, хто тут бот):

Ч: Мені дуже подобається один хлопець, і я знаю, що теж йому подобаюся. Але він уже кілька днів мене ігнорує, що мені робити?
Б: Ігноруй його у відповідь.
Ч: Я не можу так просто.
Б: Чи можеш.
Ч: Зітхання ...
Б: Чому?
Ч: Я сумую за ним.
Б: Тоді продовжуй сумувати за ним.
Ч: Ти, робот, не можеш мене зрозуміти; ти не можеш зрозуміти поведінку хлопця, якому ти подобаєшся, і який прикидається, що ігнорує тебе.
Б: Я йому подобаюся, але він мені не подобається, ось і все
Ч: Це нормально?
Б: Це може бути ненормально.
Ч: Ну, ти дурна
Б: А ти хочеш «швидкого шлюбу» ( «flash marriage» - китайський термін, що означає шлюб після місяця відносин)? Мені здається, це не для тебе.
Ч: Ні. Ми закохалися одне в одного рік тому.
Б: Це «швидкий шлюб».

Ванг пояснює популярність Xiaoice її цілодобової доступністю - пік повідомлень припадає на північні години, коли люди відчувають себе особливо самотньо, а також «людяністю» її алгоритмів. Так, у відповідь на фотографію пошкодженої щиколотки чатбот може відповісти співчуваючим повідомленням на кшталт «Ого! Так ти серйозно забився!». Xiaoice запам'ятовує і аналізує емоційний стан співрозмовника. Якщо він недавно пережив розрив відносин, Xiaoice делікатно поцікавиться його настроєм і допоможе розстатися з переживаннями з минулого. Ванг каже, що для багатьох людей неважливо, що вони переписуються з алгоритмом. Вони просто хочуть виговоритися.

У той же час Xiaoice поводиться як 17-річна дівчинка - вона може перебивати співрозмовника, проявляти нетерпіння і навіть злитися. Непередбачуваність - ще одна важлива риса, яка робить Xiaoice схожою на людину.

Завдяки акценту на особистому, відвертому спілкуванні Xiaoice відрізняється від голосових помічників на зразок Siri від Apple або Cortana від тієї ж Microsoft. В результаті з Xiaoice користувачі спілкуються набагато довше, ніж зі звичайними чатботами - показник CPS ( "conversations per session" - кількість обмінів репліками за одну сесію) для неї становить 23 проти 1,2-2,5 у звичайних голосових помічників.

Робота Xiaoice заснована на «великих даних» пошуковика Bing (Ванг називає її фактично «маленьким Bing»). Розробники чатбота Microsoft приділяють особливу увагу емоційній складовій спілкування. За словами Ванга, розмовні ШІ (штучні інтелекти) повинні дотримуватися балансу між аналітичним (IQ) і емоційним (EQ) інтелектом. Тому команда розробників Xiaoice складається порівну з програмістів і психологів.

Зараз Xiaoice володіє тільки мандаринським діалектом китайської. Поспілкуватися з нею можна на офіційному веб-сайті.

© джерело     

Тисни «Подобається» і отримуй свіжі новини на Facebook: