Хавала - система розрахунків, яка існує без банків

Хавала - система розрахунків, яка існує без банків

Хавала або Хевала - так називається система грошових розрахунків, яка існувала задовго до виникнення банківської системи. І ця система існує до цього часу, не перестаючи приводити банкірів в жах.

Хавала являє собою мережу з фінансових брокерів, кожен з який дорожить своїм ім'ям. Щоб передати гроші з одного кінця планети в інший, досить віддати готівку брокеру. Той зробить телефонний дзвінок іншому брокеру - і одержувачу в іншій країні видадуть грошовий переказ. Все просто.

Спочатку Хавала була популярна в північній Африці, на Середньому Сході і в Індії. Вона виникла в середні віки, коли європейські торговці налагодили зв'язки з ісламським світом і Південною Азією. Згодом Хавала перетворилася на повноцінну фінансово-розрахункову систему. До цього часу в деяких країнах банківська система замінює її лише частково. У першій половині 20 століття в Південній Азії Хавала майже повністю заміняла банки.

Слово «хавала» в перекладі з арабської означає «вексель», а з івриту - «посилка». Сучасні індійські іммігранти, які працюють в США і Європі, відсилають додому зароблені гроші саме такими «посилками».

За переміщення грошей в системі відповідають брокери - хаваладар. Строго кажучи, гроші нікуди не переміщаються. Клієнт А йде до хаваладара в одному місті, передає йому певну суму готівки і повідомляє пароль, за яким клієнт Б в іншому місті або країні повинен ці гроші отримати. Хаваладар дзвонить іншому хавала-брокеру і каже йому суму і пароль. Потім клієнт А повідомляє пароль клієнту Б, той іде до хаваладара в своєму місті, каже йому пароль і отримує грошовий переказ. Самі гроші, за великим рахунком, нікуди не переміщаються - вони крутяться на балансі у хаваладара.

Така система унікальна ще й тим, що не використовує векселі. Для того, щоб один хаваладар видав за запитом іншого хаваладара гроші клієнту, не потрібен вексель - досить шанованого в брокерському середовищі імені. Якщо ім'я перестає бути шанованим - з хавала-брокером перестають працювати і він випадає з системи.

Хавала - це переказ грошей, який апріорі не може стати підконтрольним державі. Багато в чому завдяки цьому, а також тому, що банки плекають до хавали люту, нелюдську ненависть (що зрозуміло), цю фінансово-грошову систему часто звинувачують у допомозі терористам, наркобаронів і т.д.

Не дивлячись на це, хавалу використовують мільйони людей. На відміну від банків, переказ грошей через хавалу йде швидше і обходиться набагато дешевше. Ви не залежите ні від офіційного обмінного курсу, ні від служб фінансового моніторингу... взагалі ні від чого. Мережа шанованих клієнтами брокерів, готівка і телефонний зв'язок - ось все, що потрібно для хавали.

Сьогодні ця система дуже популярна в Індії, Пакистані, Єгипті, Афганістані, африканських країнах і т.д.

У 2012 році, завдяки повстанню туарегів, банківська система Північного Малі була блокована. Протягом декількох місяців її успішно замінювали брокери хавали.

В кінці 1990-х років в Індії розгорівся скандал, який назвали «Скандалом хавали». Виявилося, що кілька видатних індійських чиновників пристосувалися брати хабарі не безпосередньо в руки, а через хавала-перекази. Втім, ніхто з них так і не отримав терміну - індійський суд порахував представлені докази у вигляді записів і щоденників хавала-брокерів недостатніми для винесення вироку.

© знайдено в мережі    

Тисни «Подобається» і отримуй свіжі новини на Facebook: