Секретна військова база США в Гренландії загрожує екологічною катастрофою

Секретна військова база США в Гренландії загрожує екологічною катастрофою

До ряду проблем, які є наслідком глобального потепління, додалася ще одна: просочування радіоактивних відходів з покинутих в льодовиках об'єктів.

У розпал «холодної війни», США реалізували проект «Крижаний черв'як» (Project Iceworm). В його рамках під крижаним щитом острова Гренландія планувалося розміщення мережі мобільних ядерних ракетних стартових майданчиків. План передбачав створення 400-кілометрової системи тунелів, в яких розташовувалося б близько 600 ракет. У разі ядерної війни вони могли б досягти території СРСР.

Секретна військова база США в Гренландії загрожує екологічною катастрофою

У 1958 році на північному заході острова на льодовику висотою 2000 метрів було закладено майданчик (Camp Century), який об'єднує 21 тунель загальною довжиною 3 км. Прямо під льодом були зведені магазин, церква та інші соціальні об'єкти. Загальна кількість співробітників, задіяних в будівництві і проживаючих під льодом, становила 200 осіб. Вода бралася безпосередньо з льодовиків, а поставка електроенергії здійснювалася за допомогою першого мобільного ядерного реактора «Alco PM-2A».

Однак через кілька років з'ясувалося, що переміщення льодовиків всередині крижаного щита відбувається значно інтенсивніше, ніж очікувалося при плануванні. За фактом, кожен зі зведених в льоду об'єктів починав руйнуватися через 2 роки після його введення в дію. Реалізація «Крижаного хробака» в Гренландії була визнана неефективною, і в 1966-1967 роках проект був закритий.

Залишки його споруд і відходи, включаючи радіоактивні, були залишені на місці, оскільки передбачалося, що вони будуть навічно поховані під шаром снігу. Однак льодовики Гренландії продовжують танути, і вчені задалися питанням: в який момент ядерні відходи, з'явившись з-під льоду, почнуть завдавати шкоди екології?

Секретна військова база США в Гренландії загрожує екологічною катастрофою

Результати дослідження, проведеного міжнародною групою вчених на підставі різних кліматичних моделей, однозначно вказують на те, що це станеться до кінця XXI століття. Більш того: велика ймовірність, що вже в 2025 році частина покинутих об'єктів почне проявлятися з-під льоду. Ядерні відходи почнуть просочуватися в грунтові води і нестися в Світовий океан.

Влада Данії, в чиєму веденні знаходиться ця територія, проінформована про ситуацію, але вирішити проблему швидко - не вийде. Завдання зупинити глобальне потепління і зникнення льодового покриву Землі вимагає скоординованих зусиль світового співтовариства.

© джерело     

Тисни «Подобається» і отримуй свіжі новини на Facebook: