Чому альтернативи лайку в Facebook саме такі?

Чому альтернативи лайку в Facebook саме такі?
Вчора Facebook зробив одну з наймасштабніших змін не лише в дизайні, але і в досвіді використання найбільшої соціальної мережі - розділив «лайк» на шість емоцій. Незважаючи на те, що функція тестуватися ще в жовтні минулого року, на весь світ вона поширилася тільки зараз. Ми вирішили розібратися чому емоції саме такі, навіщо взагалі було змінювати, мабуть, найпопулярнішу функцію соцмережі і що буде далі.


Трохи історії


Кнопка «лайк» з'явилася в Facebook в 2009 році як інструмент швидкого реагування на повідомлення в стрічці. На той момент єдиною можливістю будь-яким чином проявити свої емоції з приводу опублікованого матеріалу був коментар. Незважаючи на те, що лайк був придуманий і навіть запатентований в далекому 1998 році, саме після появи в найбільшій соцмережі світу він завоював глобальну популярність.

Лайком стали користуватися всюди - в 2010 кнопку «Мені подобається» ввів «ВКонтакте», лайк став основою нового і перспективного додатка Instagram, Twitter виступив бунтарем і замінив його на «вибране», однак через кілька років здався і в 2015 році теж перейшов на лайк. По суті, лайк став стандартом індустрії в області соціальних програм. Навіть саме слово «лайк» увійшло в українську мову і перестало потребувати перекладу.

Весь цей час користувачі не переставали бомбардувати адміністрацію соцмережі проханнями додати кнопку «не подобається» або іншу альтернативу. В першу чергу, це стосувалося постів з негативним відтінком. Алгоритми Facebook побудовані таким чином, що повідомлення, які отримали більше лайків, набагато частіше спливають в стрічках користувачів. Але такий механізм у випадку з повідомленнями про трагічні події, смерті, теракти, прохання про допомогу, викликав змішані емоції і очевидний когнітивний дисонанс.

З огляду на це, за інформацією Wired, в на початку 2015 року Марк Цукерберг зібрав кількох провідних фахівців компанії і заявив, що пора працювати над альтернативою, оскільки їх про це просять «реально давно».


Створення реакцій


Чому альтернативи лайку в Facebook саме такі?
Нові емодзі Фейсбук


Очолила проект керівник відділу продуктового дизайну Facebook Джулі Жуо. Саме в той час соцмережа ввела можливість додавати стікери в коментарях. Однак цього було недостатньо. Крім прохань користувачів були і цілком об'єктивні причини задуматися над зміною парадигми.

Згідно з інформацією компанії, до грудня 2015 року біля 1,6 млрд користувачів заходили в Facebook використовуючи мобільні пристрої, і ця цифра продовжує зростати. З усіх користувачів, які регулярно користуються соцмережею на щоденній основі, 90% роблять це в тому числі через мобільні пристрої.

Специфіка мобайлу має на увазі те, що у користувача дуже мало часу і інструментів на реакцію. Написання коментаря - занадто довго і складно, а лайк - занадто скупо. Тобто для користувачів, які відчувають щось інше, ніж симпатію до посту, варіантів не залишалося і вони просто гортали стрічку далі. А такий варіант Facebook не влаштовував.

У цей момент включається наука. Спектр емоцій, яким скористався Facebook, був описаний ще в 1980-х роках психологом Полом Екманом (тим самим, на основі книг якого знято серіал «Теорія Брехні»). Суть в тому, що понад 70% емоцій людина виражає невербально, тобто мімікою і жестами. А найкращий спосіб відбити невербальні емоції на просторах інтернету - використовувати смайли або ж емодзі.

Далі виникла ще більш глобальна проблема - які саме емодзі вибрати. Очевидно, що сотні різних іконок замість одного лайка були б згубними як для функціональності соцмережі так і для свідомості користувачів. За допомогою команда Facebook звернулася до Дечера Келтнера, професора соціальної психології Університету Берклі, більш відомого як консультант мультфільму 'Inside Out' («Думками навиворіт»). До того ж Келтнер співпрацював з Facebook і раніше, розробляючи стікери і реакції для Messenger в 2014 році.

Для тих хто не дивився - мультфільм 'Inside Out' побудований на взаємодії п'яти базових емоцій в голові людини. Кожна емоція зображена у вигляді характерного персонажа, який постійно намагається протягнути своє бачення ситуації.

Чому альтернативи лайку в Facebook саме такі?
Емоції-персонажі з 'Inside Out': відраза, страх, радість, смуток, злість


Келтнер розповів Жуо, що весь емоційний спектр людини можна вмістити в 20-25 смайлів. Але і це було занадто багато. Нове завдання: скоротити кількість емоцій до мінімального, відображаючи максимальний спектр людських реакцій.


Зовнішній вигляд


На допомогу знову прийшли цифри і (можливо) досвід інших компаній. Справа в тому, що подібну систему реакцій за кілька років до Facebook розробив мобільний додаток Path, який певний час був досить популярним. Тоді використання емодзі замість лайка здавалося дикістю. На це звернули увагу користувачі соцмереж ще в жовтні.

Чому альтернативи лайку в Facebook саме такі?

Але, незалежно від того, надихалися Facebook досвідом попередників чи ні, вони підняли статистику і визначили, якими смайлами люди користуються найчастіше. Виявилося, що найпопулярніша емоція - «любов». Тобто смайлик, у якого замість очей сердечка, використовувався частіше за всіх інших. (Втім, це підтвердилося і після запуску альтернатив, про що вже встиг написати Цукерберг).

Слідом за «любов'ю» йшли радість, смуток і шок. Спектр емоцій було визначено, залишилося розробити самі реакції, а потім протестувати їх на користувачах. Були розроблені відразу кілька варіантів дизайну, якими Facebook люб'язно поділився з Wired.

Чому альтернативи лайку в Facebook саме такі?

Нескладно помітити, що в багатьох випадках емоції перебільшені за допомогою більш виразних очей, використання зірочки замість жовтого кола або інших графічних особливостей. Це пояснюється тим, що команда розробників намагалася зробити реакцію однозначною - щоб у користувача не було сумнівів, що цей емодзі означає саме радість / подив / смуток і ніщо інше.

Однак жоден з варіантів не задовольнив компанію. І тоді Жуо прийшла до простого, але універсального рішення: «Коли ми їх анімували, все встало на свої місця». Реакції ожили, стали нагадувати GIF-зображення і почали ворушитися. Дизайнери залишили деякі додаткові риси, на кшталт брів у злого смайла, але більшу частину емоційної складової взяла на себе анімація.

Чому альтернативи лайку в Facebook саме такі?
Перший прототип, з яким Facebook почала тестування реакцій


Як видно на зображенні вище, в тестуванні Facebook використовував не 6 реакцій (як зараз), а сім. Ще один емодзі повинен був відображати святкування чогось, скорочено «Yay!». Однак уже в ході бета-тесту команда визначила, що реакція не знаходить свого місця в компанії з іншими. Користувачі плуталися і часто використовували «Нічого собі!» або «Відмінно!» замість «Yay!». Тому було прийнято рішення прибрати неоднозначний смайл.

Залишалося якось розташувати реакції в стрічці користувачів. Спочатку Facebook подумував розмістити емоції в вертикальний або горизонтальний ряд під постом, але швидко стало ясно, що це перевантажить інтерфейс. В кінцевому підсумку, залишили три найбільш використовувані емоції, при натисканні на які можна подивитися хто яку вибрав.


Результат


Незважаючи на обурення багатьох користувачів, введення реакцій замість смайлів здається правильним кроком з багатьох точок зору. Очевидно, що це збільшить залучення користувачів в процес взаємодії всередині соціальної мережі. Крім цього, компанії вдалося, хоч і своєрідно, але задовольнити прохання користувачів про додаткові реакції окрім лайка. Все це буде використано для формування ще більш персоналізованої стрічки Facebook.

Не виключено, що самі реакції ще будуть видозмінюватися. Жуо каже, що для повноти картини, крім анімації не вистачає звукового наповнення. Поки що цю функціональність не ввели, але не виключено, що введуть в майбутньому.

Ну, а зараз користувачі розділилися на два умовних табори: «ретроградів» та «інноваторів». Перші вважають за краще використовувати старий добрий лайк, в той час як другі щосили користуються нововведенням. Ось тільки, схоже, в майбутньому Facebook все одно не залишить «ретроградам» вибору.

© джерело     

Тисни «Подобається» і отримуй свіжі новини на Facebook: